Nákup dluhopisu nemusí být vždy výnosným obchodem




S dluhopisy se doslova roztrhl pytel, neboť se jedná o lákavý zdroj příjmu, na rozdíl od termínovaných vkladů a spořicích účtů, které mají v dnešní době velmi nízké úročení.  Není ovšem dluhopis jako dluhopis.
Ty státní a oblastní, tedy krajské, obecní apod. mají sice nižší výnos, ale jsou s minimálním rizikem. Ty jsou relativně bezpečné. Kdežto u korporátních (firemních) dluhopisů je to vždy jakási forma sázky do loterie. Dokonce, i když nad nimi dohlíží Česká národní banka.
eurové bankovky

Lidé častokrát ani neví, co to dluhopis vůbec je

Každý dluhopis by měl být nějak zajištěn. To znamená v případě firmy (tzv. emitenta, neboli vydavatele) se jedná o to, co se stane v případě jejího bankrotu. Záleží pochopitelně na firemním investičním a technologickém záměru, ale co je nejpodstatnější – na rozhodování majitelů a lidí ve vedení firmy.
V dnešní době roste po dluhopisech poptávka, lidé v Česku jsou sice velmi konzervativní a opatrní, co se týče investic, ale ne všichni. Ukládat úspory do spořicích účtů a termínovaných vkladů se téměř nevyplatí a tak se lidé vrhají kromě nákupů nemovitostí i na dluhopisy a akcie. A co není asi překvapením, že byl také rok 2017 téměř rekordním, co se týče nově uzavřených hypotečních úvěrů.
dolarovka z puzzle

Češi jsou konzervativnější národ

Ta česká konzervativnost v nás přece jen zůstala. Chceme, aby se na trhu objevil produkt, který je stejně bezpečný jako bankovní spořicí účet, ale který zároveň bude zárukou výnosu. Jedno s druhým však nejde dohromady, za slibovaným výnosem u některých dluhopisů, rozumějme korporátních, je riziko skryté v pozadí. Pochopitelně ne u všech, vždy záleží na solidnosti firmy a jejím podnikatelském záměru. Firemní dluhopisy se na českém trhu v posledních letech značně rozrostly, ovšem také řada firem ohlásila bankrot jen pár měsíců po emisi dluhopisů.  Česká národní banka tomuto jevu zpočátku spíš přihlížela, pak se přece jen odhodlala dohlédnout na vícenásobné vydávání dluhopisů, ale v mnoha případech již bylo příliš pozdě. Pro některé špatně informované české investory, kteří do dluhopisů nacpali třeba všechny své úspory a pak o ně přišli, to bylo docela kruté ponaučení.