Blanka Matragi: „krejčí“ pro princeznyMódní návrhářka a designérka Blanka Matragi se narodila v roce 1953 ve Světlé nad Sázavou. Studovala na střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a posléze se přestěhovala do Prahy, kde studovala na Uměleckoprůmyslové univerzitě obor Oděvnictví a výtvarnictví, zde pod vedením Zdeňky Bauerové získala titul akademická malířka. V roce 1978 se zúčastnila soutěže o nejlepší návrh kolekce na Letní olympijské hry, které se konaly v Moskvě, soutěž vyhrála.
dívka a vodní dýmka
O rok později se provdala za Dr. Ing. Makrama Matragiho, za kterým se byla ochotna odstěhovat i do Libanonu, kde tráví většinu času dodnes. První tam začala pracovat jako módní návrhářka v rodinné firmě a po nějaké době se osamostatnila. V Bejrútu si v roce 1982 otevřela vlastní salón, který pojmenovala „Blanka Haute Couture“, na významné libanonské třídě Hamra. Téměř okamžitě se zde stala vyhlášenou módní návrhářkou, později se proslavila i ve zbytku světa. Zaměřuje se na tvorbu luxusních a nepřehlédnutelných večerních rób pro ženy, které se našla oblibu především mezi perskými princeznami a manželkami významných šejků. Během roku 1997 se Matragi částečně přesouvá i zpět do České republiky, kde prezentuje svoji tvorbu a pořádá jednu módní přehlídku za druhou. O pár let později už v Praze přebírá Cenu Salvadora Dalí a o rok později v roce 2003 získává titul Významná česká žena ve světě.
pohádkové šaty
O tři roky později také sepíše a vydá svoji autobiografii „Blanka Matragi, která dokonce získala ocenění Český bestseller, neboť se prodalo přes 35 tisíc výtisků. V roce 2010 se také vrhla na výrobu šperků a porcelánu pro významné české firmy. V roce 2011 oslavuje třicet let od počátku své tvorby a jak jinak, než pompézní módní přehlídkou. K této příležitosti také vydává i svoji druhou autobiografii s názvem „Jedu dál“ a otevírá si první butik v Obecním domě v Praze, kde představuje i novou kolekci.