To je slávy!Všichni možná dosud máte v živé paměti to šílenství, jež proběhlo na konci loňského roku, když se začaly nabízet dvacetikoruny s vyobrazením alternativ ke svatému Václavovi. Lidé tehdy stáli jako blázni před sídlem České národní banky, aby si mohli vyměnit omezené množství těchto mincí, vydaných v tak velkém nákladu, že se sotva někdy stanou cennými, že se na nich spekulací nikdy nevydělá. Což ale zájemcům zjevně nevadilo, nebo tomuto faktu nemínili uvěřit.

tisíc korun českých

Ovšem oněmi loňskými dvacetikorunami s Masarykem, Benešem a Štefánikem ta sláva ani zdaleka nekončí. Protože se v ražbě, respektive tisku mincí a bankovek při příležitosti tohoto výročí, tedy století existence československé měny, pokračuje.
mince z roku 2010

30. ledna 2019 se nám tu tak objevily další tři typy dvacetikorun, nesoucí portréty prvorepublikových národohospodářů Aloise Rašína, Karla Engliše a Viléma Pospíšila. Od každé 200000 kusů, stejně jako je tomu v případě oběžné stokorunové bankovky, nesoucí na sobě na lícní straně ‚pro zpestření‘ logo oslav 100. výročí zavedení československé koruny.

31. ledna 2019 přibyla poprvé v naší historii také stokorunová pamětní bankovka s názvem Budování československé měny, s vyobrazením prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Tato bude nabízena pouze smluvními partnery České národní banky coby sběratelský kousek prodávaný za tisícovku.
 

Máme tu už i minci ještě většího nominálu, rovnou stomilionovou, na niž se ale fronty před Českou národní bankou stát nebudou, protože tato není určena na prodej, nýbrž pouze k pokochání se. Na rozdíl od prve zmíněných dvacetikorun by se tato konec konců nikomu ani moc nehodila, protože se svým více než půlmetrovým průměrem a 130 kilogramy hmotnosti by se nám jen těžko vešla do peněženky a automaty by ji také nebraly. Jedinou možností, jak se k této minci dostat, tak bude výstava v Císařské konírně Pražského hradu v únoru až dubnu.

5. března 2019 se u nás bude prodávat desetitisícová mince s názvem Zavedení československé měny a bimetalová dvoutisícikoruna s replikou československé korunové mince z roku 1922 ve stříbrném korpusu.

A 3. července 2019 to prozatím uzavře pamětní stříbrná mince v nominální hodnotě 500 Kč.

Takovou slávu nám na letošek nachystali naši bankéři a politici. Titíž, kteří v posledních letech svévolně znehodnotili naši měnu, jak se o tom můžeme přesvědčovat dnes a denně při pohledu na cenovky.