Ochrana proti komárům a dalšímu hmyzu
Stop otravným komárům


Otravné bzučení kolem hlavy dokáže vytočit každého z nás. Nepříjemné štípance už Vás nemusí trápit, využijte rostliny nebo bylinky. V boji proti komárům Vám může pomoci levandule, která navíc úžasně vonní. Můžete si jí buď vysázet do květináčů či záhonků, nebo ji jednoduše usušit. Také můžete použít francovku do které přidáte trošku hřebíčku. Po nejméně týdnu tento roztok bude fungovat jako účinný repelent. Také máta působí jako dobrý odpuzovač, stačí když ji rozmělníte trochu v ruce a potřete si s ní ruce a nohy.
stop klíšťatům.png


Klíšťata jsou obzvlášť nebezpečná


Chytit klíště je v dnešní době velmi nebezpečné, proto je nejdůležitější především prevence. Můžete použít samozřejmě běžný repelent, který naneste v dostatečném množství na oděv i pokožku. Určitě s ním nešetřete. Problém může být, že účinnost tohoto přípravku je někdy krátká, proto vždy čtěte příbalový leták. Pokud si chcete pomoci spíše přírodní látkou, zkuste např. fenykl, který můžete nosit nasušený sebou kdekoliv. Můžete také zkusit Tee tre olej, který nanesete na ruce, nohy i obličej. Stačí pár kapek a klíšťata se Vám díky pronikavé vůni budou vyhýbat obloukem. Dětem můžete pořídit ochranné náramky, které mají účinnost až 7 dní.
mokrá bazalka.jpg


Vosy mají rády sladké


Pokud rádi popíjíte v létě limonády, určitě Vám lezou na nervy vosy, kterých je letos opravdu mnoho. Pokud smícháte hřebíček s olejem vznikne Vám účinný přírodní repelent, díky kterému Vás vosy oblétnou obloukem. Z bylinek Vám nejvíce pomůže bazalka, která působí na vosy odpudivě. Pořiďte si jí na balkon, do ložnice i jídelny, a budete mít vyhráno.


Mouchy nesnesou některé kytky


Pokud nechcete lítat každou chvíli s plácačkou na mouchy, vysázejte si do truhlíků a květináčů třeba muškáty. Jejich vůni nemůžou mouchy vystát, možná právě proto má tyto kytky v oknech skoro každá domácnost. Také již zmíněná bazalka, levandule, ale i rajčata působí velmi účinně. Ochrana proti komárům a dalšímu hmyzu bude účinná, když už víte, co v boji proti nim použít.