Ještě stále je čas na nápravuPro začátek s sebou vezměte zahradnické nůžky, netkanou textilii na obalení keřů a motouz. Hodit se
bude i chvojí, které vám třeba zbylo z adventní výzdoby domu.
 
Možná, že už při prvních krocích po zahradě, vám padne pohled na zapomenutou okrasnou keramiku, která by nemusela přežít velké mrazy, obzvláště pokud v ní zůstaly zbytky vody. Tyto kousky bychom pro jistotu uschovat třeba do sklepa, aby na jaře opět mohly ozdobit zákoutí zahrady.
zmrzlý šípek

 
Stejně tak je docela možné, že zde narazíme na motyčky, které jsme nechali opřené o ploty, nebo dokonce rýče, ještě stále vykukující ze zrytého záhonu. Těmto pomocníkům by nápory zimního počasí také neprospěly, a proto je po očištění uložíme na jejich obvyklé místo.
 
Pokud jste narazili na neseřezaný keř růží, který jste nechávali dokvétat až do posledních podzimních
dnů,již k řezu nepřistupujte a vyčkejte až příznivějšího dubnového počasí. Jestliže není ještě promrzlá půda, můžeme přihnojit draselným hnojivem, přihrnout zeminu a pro jistotu ještě celou rostlinu pokrýt chvojkami.
Totéž, kromě hnojení platí i v případě hortenzie, která je na vymrzání obzvláště náchylná. Té navíc prospěje, když ji po přihrnutí ještě celou obalíme jutovou, nebo netkanou textilií.
 
postní růže
Nebude na škodu, když si najdete chvilku na svázání okrasných trav. Jedná se zejména o vysoké druhy, které necháváme dokvétat a záměrně nestříháme, abychom hustý porost využili k ochraně samotné rostliny. Pevným svázáním do „snopu“ zajistíme rostlině ochranu před roztržením vlivem
těžkého sněhu a zbytečného zatékání a zamrzání vody ke kořenům. I v tomto případě si tedy nůžky
schovejte až na jaro.
 
Svazování korun se vyplatí i u dřevin, které jsou náchylnější k lámání. Jde například o mladé keře jalovce, habry, nebo túje, které se poměrně špatně regenerují a prázdná místa po „zlomeninách“ dlouho dorůstají a vypadají nevzhledně, zejména v kompaktních živých plotech.
                 
Zahrada si zcela jistě zaslouží vaši pozornost i v průběhu zimy, kdy se objeví větší sněhové srážky. Zejména keře živých plotů ocení, pokud z nich sníh a led setřesete, nebo stáhnete jednoduše hráběmi. Odměnou vám pak bude pohled na jarní zahradu s bohatým a celistvým vzhledem.