Dlouhá práce u počítače
Možné potíže

Práce zaměstnanců se s masivním rozšířením elektroniky na mnoha pozicích dost změnila, protože u takových počítačů klidně sedí větší část směny. Není se čemu divit, protože tato zařízení toho dokáže opravdu hodně a bez nich bychom rozhodně jako lidstvo nebyli tak daleko. Pro člověka však sedět tolik hodin za stolem a koukat do monitoru není moc přirozené, a proto bychom měli být obezřetní.

muž u počítače

Začít můžeme pořízením vodného vybavení, což může být třeba vertikální počítačová myš, která namáhá naše zápěstí výrazně méně. Vybavení však nestačí, protože dost záleží i na našem chování. Při sezení je potřeba hlídat si polohu našeho těla, protože pokud nesedíme vzpřímeně a nejlépe s koleny zajišťujícími pravý úhel nohou, tak nás můžou dost bolet záda. Monitor si nastavte tak, abyste nemuseli hlavu zaklánět, ale také se zbytečně moc sklánět. Důležité je také dělat si přestávky, během kterých bychom se měli protáhnout a dát odpočinek našim očím od displejů.

Zrak

Tento smysl je velmi důležitý, protože díky němu vnímáme barvy, tvary, odhadujeme vzdálenost, orientujeme se v prostoru a celkově je s ním život o dost jednodušší. Měli bychom si ho proto vážit a dbát na jeho ochranu. Pokud tedy třeba svařujeme nasadíme si svářečskou kuklu. Přiřezání kovu zase využijeme průhledné ochranné brýle, aby nám nevletěla do oka nějaké špona či nepořádek. Jaké brýle však mít při používání počítače? K němu jsou vhodné brýle pohlcující modré světlo.

lidské oko

Důvod je prostý, protože když se tomuto světlu vystavujeme ve večerních hodinách, tak to má negativní vliv na náš spánek. Ráno se totiž probouzíme unavení, i když jsme spali dostatečný počet hodin. Když to takto jde pravidelně, tak náš organismus to rozhodně nepotěší. Používání takových brýlí má tedy rozhodně smysl. I přes samotný operační systém jde tohle světlo částečně eliminovat, protože zde bývá funkce označena jako režim čtení či noční osvětlení, a to zabarví displej dožluta.