Autoškola nemá dostatek prostoru pro rozsáhlou výuku jízdy na motorceZa socialismu se mladí lidé nejčastěji proháněli na maloobsahových motocyklech. V současné době jsou dostupné i velmi silné stroje, ovšem pořizují si je často mladíci, kterým schází potřebné zkušenosti. A tak se nelze divit, že se stále plní statistiky nehod motorkářů s tragickými následky.

páčky

Zejména pro majitele silných strojů je určen speciální výcvik, tzv. zdokonalovací kurz. Vychází na 2400 korun a provádí se na mosteckém závodním okruhu. Ten se v tu chvíli promění na ideální testovací terén, kde lze nacvičovat jízdu za nepříznivých povětrnostních podmínek (vichr a dešťové srážky, nebo sníh).
Součástí kurzu je i teoretická příprava. Začíná u vhodného oděvu. Ten tvoří nejen kvalitní rukavice, boty, kalhoty a bunda, případně overal, ale především integrovaná helma. Optimální je s chráničem brady a s otevíracím plexisklovým hledím.

Jak správně držet řídítka, naklánět hlavu, sledovat prostor, rozjíždět se, a brzdit

Kurz pokračuje výukou správného držení řídítek. Páčky na motorku, tedy spojku a brzdu, byste měli mačkat pouhým jedním prstem nebo dvěma, nikoliv čtyřmi. Jinak ruka sklouzává z řídítek – nedrží je pevně. Teoretická příprava se zaměří i na odhad vzdálenosti a brzdnou dráhu. Bezpečně zastavit motocykl na suché silnici při rychlosti 50 km/h zvládnete na 15 metrech, ale za mokra k tomu potřebujete již čtyřikrát delší vzdálenost.

silniční motorka

Praktické testy jsou náročnější. Základem je při jízdě nesledovat pohyb předního kola, je to jako kdyby provazochodec pozoroval svoje nohy a lano pod sebou – to nikdy nedopadne dobře. Zkrátka dívat se před sebe, dopředu, nenaklánět hlavu shodně s pohybem stroje. Instruktoři na mosteckém okruhu jsou přísní, ale to je cílem celého kurzu. Jízda v zatáčkách, kolem překážek, na mokré vozovce, testování prudkých rozjezdů a rychlého brzdění, zařazení neobvyklých manévrů – to vše řidiče důkladně prověří a ten si odtud odnáší řadu návyků, které pak může uvést do praxe. Jisté je, že se jen stěží něco podobného naučíte v autoškole, tam na to není dostatek času, prostoru a trpělivosti.