Praktický pomocní pro šitíZip je jistě předmět, který každý z nás velmi dobře zná. Jedná se o výrobek, který každodenně využíváme a není možné abychom se bez něj obešli. Ale jak byl vlastně zip vynalezen? První předchůdci se objevili už v roce 1851 v Americe. Tento patent ale neměl tak praktický potenciál, takže byl zapomenut téměř bez využití. Jenže na něj dále navazoval až W. L. Judson, který přemýšlel nad pomůckou pro zjednodušení zapínaní bot. Ale zip, tak jak ho známe dnes, se na světě objevil až v roce 1913. Bylo to v Kanadě, kde si jej nechal patentovat Švéd Sundback, který sem emigroval. Ten již byl natolik praktický, že byl využíván americkou armádou v první světové válce.

zip zlatý

Poté, co válka skončila, byl zip rozšířen i mezi běžným obyvatelstvem. Lákal především pro své jednoduché využití na dětském oblečení. Existuje hned několik typů. Často se zipy dělí podle typu zoubků na spirálový, kostěný a mosazný. Kostěný, který se dnes vyrábí z plastu je nejpoužívanější. Dá se použít na jakékoli oblečení typu bundy a mikiny. Je totiž měkčí a nemá tu nepříjemnou schopnost přiskřípnutí kůže jako ostatní dva. Dle zapínání je klasický oboustranný zip, kterým lze daný kus oděvu rozepnout i zapnout. U zimních bund nebo u batohů se často využívá obousměrný zip, který má dva jezdce, jimiž se dají kusy textilií rozvírat i zavírat z obou stran. Zvláštním typem je i typ nepromokavý, který se využívá třeba u rybářského oblečení a potřeb.

druhy zipů

Na stránkách Prima obchod naleznete zip https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/zipy, který přesně hledáte. Internetová textilní galanterie Vám nabízí nepřeberné množství možností. K dostání jsou zde jak náhradní díly (jezdce), tak zipy v různých délkách. V nabídce najdete také mnoho různých barevných provedeních tak, aby se Vám zip co nejlépe hodil k předmětu, který vyrábíte nebo spravujete. Vedle již zmíněných jsou dostupné zipy neviditelné, které na textiliích nejsou patrné.