Nakupujeme plovací vestuSe sjížděním řeky na raftu se dnes doslova roztrhl pytel. Do takových akcí se pouští i lidé nezkušení, kteří nepodstoupili žádný trénink v tekoucí chladné vodě, a cestovní agentury často vybavení pro takové klienty zanedbávají. Především by měly zajistit plovací vesty s vyšším vztlakem, které dobře nadnáší. Vesta by měla být vybavena i nadlehčovacím límcem, který pomáhá udržet hlavu nad hladinou ve vzpřímené poloze. Řada lidí totiž v šoku podléhá panice, potápí se a přestává plavat. Vesty určené pro rafty jsou robustní, ovšem na úkor volnosti pohybu, je to z toho důvodu, aby unesly i těžkého plavce. Musí být dobře na těle upevněné a pokud možno s ramenními popruhy, za které plavce snáze vytáhnete na břeh, nebo zpět na palubu raftu.
nové vesty

Jiné jsou vesty pro rafťáky, jiné zas pro kajakáře

Odlišná situace nastává u vodáckých akcí na klidnějších tocích a v místech, kde je snadná záchrana ze břehu, nebo kde je pro vodáka břeh snadno dosažitelný. Tam obvykle postačí vesty pro kanoistiku.  Tyto vesty jsou konstruované pro plavání na zádech, což je také správný způsob pohybu v rychle tekoucích vodách. Plavající osoba má mít nohy mírně zvednuté nad vodu směrem po proudu, hlavu rovněž zvednutou nad hladinu a vesta je zesílena v přední části, což při plavání na zádech pomáhá.
sušení vest

U malých dětí nastává zvláštní situace, pokud je hlava těžší než nohy. Tam musíme volit vestu s límcem, která udržuje hlavu ve zpřímené poloze nad hladinou, jinak má běžná vesta tendenci potápět dětskou hlavičku pod vodu.

Vesta musí dobře sedět a být pohodlná

Vesta by měla být pevně upnutá, ale zároveň pohodlná, s dostatečně velkým výstřihem pro volný pohyb rukou. Dnes už se vesty vyrábí z měkkých a příjemných materiálů, které neškrtí, a ve vestě si nepřipadáte jako v krunýři. Staré vesty vycpané polystyrenem už se zkrátka nenosí.
plavání v pivu

Některé vesty mívají kapsy na foťáky nebo mobilní telefony, musíte však počítat s tím, že nejsou vodotěsné. Na divoké vodě a v těžších terénech se doporučuje mít vestu se speciálním bezpečnostním popruhem, za který se dá zachytit karabina. Tonoucího vodáka za ni vyprostíte z vody pomocí hozeného lana.