S foxteriérem nudu rozhodně nečekejteVelikost a stavba těla

Tento velmi populární a oblíbený domácí pes dosahuje výšky kolem 35 cm, maximálně těsně pod 40 cm. Zpravidla dosahuje hmotnosti okolo 8 kg, což není příliš mnoho, vzhledem k jeho výšce a velikosti. Má pevnou stavbu těla, která působí lehkým dojmem. Hlava je dlouhá s plochou lebkou. Tlama a horní část lebky jsou přibližně stejně dlouhé.
foxteriér u rybníka

Srst

Rozeznáváme hladkosrsté a drsnosrsté varianty foxteriéra. U drsnosrstého foxteriéra překrývá hustá a měkká podsada tvrdá, trochu delší, tuhá srst. U hladkosrsté variantě přiléhá hladká srst těsně k tělu a je kratší. Základní barvou foxteriéra je bílá barva s černými nebo červenohnědými skvrnami, které jsou velmi oblíbené mezi přáteli tohoto plemene.

Vhodné prostředí

Foxteriér se dodnes chová jako lovecký pes. Velké oblíbenosti se těší ale i jako rodinný a domácí pes. Chov v rodinném domě se zahradou podstatně více vychází vstříc potřebám tohoto plemene než případný chov v městském bytě s omezenými možnostmi výběhu. V každém případě, pokud chcete mít spokojeného a vyrovnaného psa, potřebuje foxteriér dlouhé procházky. O tomto plemeni se říká, že si za určitých okolností lépe rozumí s dětmi než s jinými psy.
krémový foxteriér

Původ

Původnější formou je foxteriér hladkosrstý, který bezprostředně navazuje na starého anglického teriéra, a to na jeho hladkosrstou, bíle zbarvenou variantu. Podobné psi vykonávali na ostrovech práci jamníků již v 14. století. Drsnosrstý foxteriér vznikl pozdější křížením hladkosrstých psů s druhými, blíže neurčenými drsnosrstými teriéry. Od počátku tohoto století, novější varianta postupně zastiňovala původní hladkosrsté, až se v 30. letech stal jedním z nejpopulárnějších psů vůbec.

Charakteristika

Nesmírně aktivní, pohyblivý a pružný psík. Překypuje sebevědomím a odvahou, nejednou i bojovností. Pes, se kterým se nikdo nenudí.

Využití

Lovecký pes, používaný jako norník i na povrchové práce. Oblíbený společník, neustále veselý a sršící nápady, ideální kamarád větších dětí.

Zvláštní nároky

Není snadné zvládnout tento "soudek dynamitu". Foxteriér potřebuje hodně pohybu, dostatek zábavy a pevnou ruku, jinak se snadno stává destrukčním a nezvladatelným živlem. Drsnosrstá varianta je náročná na úpravu srsti.